/ Reconsiderarea Intelesului Saraciei
Episod:

Și dacă totuși sărăcia nu înseamnă lipsa hranei, banilor sau a îmbrăcămintei?
Dacă tratăm doar simptomele sărăciei, de fapt, îi putem răni pe cei săraci în eforturile noastre bine intenționate de a-i ajuta.

Ca Biserică, oferim ajutor imediat în timpul situațiilor de nevoi stringente, precum în urma unor dezastre naturale. Dar noi suntem, de asemenea, chemați să călăuzim oamenii către o restaurare în Hristos și aceasta necesită relaționare. Decât să mergem în cartiere, orașe sau alte țări pentru a oferi ajutor, mai degrabă ar trebui să ne asociem cu organizațiile locale, care deja ajută pe cei săraci și defavorizați să găsească restaurare totală - atât în nevoile lor fizice cât și în relația spirituală cu Hristos.

Această serie formată din șase părți pentru pregătire și formare, abordează diferența dintre "ajutorare" și "restaurare" și te echipează, pe tine, grupul tău de părtășie sau biserica ta, să se angajeze în relații de lungă durată și nu în remedieri pe termen scurt.

Versetul zilei:

Seriale